آخرین اخبار : 

تاریخچه بیرق و علم گردانی در شهرستان اردبیل

مطلب زیر در مورد تاریخ پرچم و علم گردانی در اردبیل را از خبرگزاری فارس بخوانید. یکی از مدرسان هنر در این خصوص گفته است که: رحمان شاه‌محمدی امروز در گفت‌و گو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار کرد: بیرق‌ها در کنار علم‌ها و آیین‌های مرسوم از قدیمی‌ترین نشانه‌های عزاداری امام حسین(ع) در اردبیل است که شناساندن و حفاظت از آنها باعث حفظ آیین عزاداری در اردبیل شده است.

این مدرس هنر و استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به اینکه در اسناد تاریخی بسیاری به بیرق‌های عزادرای اردبیل اشاره شده است افزود:اولین فردی که به بیرق‌های اردبیل اشاره کرده است آدام اولئاریوس بوده است که در آوریل میلادی۱۶۳۷ در اردبیل بود.

پژوهشگر تاریخ اردبیل ادامه داد: این مورخ و پژوهشگر آلمانی در آن تاریخ در مراسم عزاداری اردبیل حضور داشته است و از یک بیرق که یکی از اولاد شیخ‌صفی از مکه آورده است خبر می‌دهد.

مدرس دانشگاه هنر اردبیل اضافه کرد: اولئاریوس از وجود یک علامت بر روی این بیرق تحت عنوان “اشدر” خبر داد که تاکنون معنا و مفهوم این اسم مشخص نشده است.
وی گفت: بیرق‌های موجود در اردبیل در ۴ رنگ و طرح هستند. سیاه، سبز، قرمز و طرح ترمه و برای تهیه هرکدام از آنها بیش از یک سال وقت صرف شده است.

“قزل بیرق” محله گازران اهدایی شاه عبا به اهالی محل بوده است

شاه‌محمدی بیان کرد: قزل بیرق محله گازران یکی از قدیم‌ترین بیرق‌های موجود در اردبیل است و تاریخ ۱۱۵۵ قمری بر روی آن نقش بسته که به گفته اهالی محل و طبق مستندات موجود اهدایی نادرشاه افشار بوده است که با ترکیب طلا و ابریشم و با نخ گلابتون دوخته شده است.
وی گفت: با توجه به اینکه آیاتی از فتح و ظفر بر روی آن نقش بسته است احتمال می‌رود این بیرق در جنگ‌ها و نبردهای نادر شاه مورد استفاده قرار می‌گرفت و طبق بررسی‌های صورت گرفته خط ثلت نوشته‌های روی آن مربوط به خط ثلث عربی است که احتمال می‌رود طراحی و ساخت آن در مصر انجام گرفته است.

پژوهشگر تاریخ اردبیل عنوان کرد: از جمله بیرق‌های قدیمی بیرق محله پیرعبدالملک است که تاریخ ۱۲۶۲ و ۱۲۷۸ و روی آن اشعاری از محتشم کاشانی و در مدح و ستایش واقعه کربلا نقش بسته است.
مدرس دانشگاه هنر اردبیل با اشاره به اینکه بیرق محله قنبلان (تازه‌میدان) مربوط به ۱۳۶۰ قمری و یکی دیگر از بیرق‌های تاریخی اردبیل است تصریح کرد: بیرق محله دروازه (عالی‌قاپو) نیز مربوط به ۱۱۸۸ قمری می‌باشد و کیفیت فوق‌العاده‌ای دارد که ادعای اهدایی بودن آن توسط نادرشاه نادرست است زیرا تاریخ درج شده بر روی آن مربوط به ۲۰ سال بعد از مرگ نادرشاه است.

“قوشا بایداق” نماد اتحاد مردم اردبیل است

رحمان شاه‌محمدی اظهار داشت: بیرق محله طوی معروف به “قوشا بایداق” از دو بیرق مجزا تشکیل شده است که در کنار هم قرار گرفته و تبدیل به یک بیرق واحد شده است و بر روی یکی از آنها تاریخ ۱۳۰۴ و برروی دیگری ۱۳۰۵ درج شده است.
وی ادامه داد: این بیرق با استفاده از تکنیک‌های خاص هنری و خیاطی سنتی دوخته شده است و قواعد خوشنویسی در آن کاملا رعایت شده است و طراحی و بافت شیر و یال آن بسیار دقیق اجرا شده است و در انتخاب اشعار نیز دقت بسیاری انجام گرفته که باعث شده این بیرق ظرافت خاصی داشته باشد.

پژوهشگر تاریخ اردبیل تاکید کرد: بیرق‌های محلات اوچدکان، مسجد جامع روستای کلخوران، محله سرچشمه و ابراهیم آباد نیز از قدمت تاریخی قابل توجهی برخوردار است که خوشبختانه وضعیت نگهداری و حفاظت از آنها مناسب است.
قداست بیرق‌ها با تولید انبوه‌ آنها در سالهای گذشته از بین رفته است

مدرس دانشگاه هنر اردبیل تشریح کرد: در تولید بیرق‌های قدیمی قداست موضوع بسیار مهمی بوده است و افرادی که در ساخت آنها دخیل بوده‌اند عموما افراد مومن و خوشنام بودند که بعد از اتمام کار نیز اسم خود را با اندازه کوچک در کنار بیرق می‌نگاشتند تا برکتی از عزاداری امام حسین (ع) در زندگی آنها ساری شود.

شاه‌محمدی افزود: متاسفانه در تولید بیرق‌های ۱۰۰ سال گذشته از مواد و مصالح کم ارزش استفاده شده است که آن باعث پایین آمدن کیفیت کار تولید انبوه و در دسترس بودن آن شده که در نهایت این مساله باعث ازبین رفتن قداست آنها شده است که نیازمند تدبیری عالمانه و تاثیرگذار است.

وی به مراسم “بایداق آشما” در روزهای آغازین عزاداری اشاره و تصریح کرد: این مراسم با حضور ریش‌سفیدان و بزرگان در محلات قدیمی برگزار می‌شود که حالت نیمه خصوصی نیز دارد و در آن طی مراسمی همراه با نوحه خوانی بیرق‌ها از بسته‌بندی مخصوص خود باز می‌شود و همین مراسم بعد از اربعین امام حسین (ع) نیز تکرار می‌شود و بیرق‌ها بعد از گلاب‌زنی به شیوه مخصوص و سنتی بسته‌بندی می‌شوند و تا محرم سال بعد در مکان‌های مخصوص نگهداری می‌شود.

منبع: خبرگزاری فارس

, ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *