آخرین اخبار : 

نحوه پیروزی تراکتورسازی برابر استقلال بحث روانی اخباری

چگونه تراکتورسازی توانست بر تیم استقلال غلبه کند و با وجود اشتباه اخباری دروازه بان استقلال همه چیز عادی شد . انسجام تیمی بالا: امروز در بازی تراکتور و استقلال شاهد یک رفتار و اتفاق خیلی قشنگ و آموزنده بودیم. اتفاقی که در لیگ های معتبر اروپایی و لیگ های سطح بالا می توان شاهد آن بود.

زمانی که در بازی رئال و بارسا در فصل قبل، راموس از زمین اخراج شد و موجب ده نفره شدن تیم شان گشت، ولی همه بازیکنان و خود زیدان با وی دست داده و دلداری اش دادند (آن بازی را رئال با وجود 10 نفره بودن 2 بر یک برد) آن روز به خودم گفتم که اگر این اتفاق در ایران رخ می داد، بازیکنان یا مربی چه واکنشی نشان می دادند؟؟

نحوه پیروزی تراکتور بر استقلال

خیلی خوشحال هستم که امروزه برخی از بازیکنان، مربیان و تیم های ما به درک حداقلی از مسائل روانی رسیده اند. وقتی که بعد از اشتباه بزرگ اخباری، بازیکنان به سمت او آمده و دلداری اش دادند، وقتی بازوبند کاپیتانی را به وی دادند و بعد از هر سیوی دست بر روی سر و شانه های وی کشیدند، به آینده فوتبال این مملکت امیدوارتر شدم.

این است قدرت تزریق خودباوری، این است قدرت انسجام تیمی، این است قدرت تسلط بر احساسات و هیجانات و این است قدرت آمادگی روانی.

در نیمه دوم بازی، خودباوری و اعتماد به نفس را می شد بوضوح از حرکات و حالات چهره اخباری مشاهده کرد! تکه پارچه ای که به بازوی او بسته شده بود، تنها یک بازوبند نبود، بلکه کوهی بود که اخباری می توانست به آن تکیه کند، چراغ امیدی بود که گرمایش هر گونه ترس از تاریکی انتقاد هم تیمی ها را خفه کرده بود.

به راستی اگر بعد از آن اشتباه بزرگ، بازیکنان و قلعه نوعی به انتقاد از وی می پرداختند، باز هم این نتیجه رقم می خورد؟؟؟؟

مسائل روانی همه فوتبال نیست ولی جزء لاینفک فوتبال و کسب موفقیت است.

منبع هاشم فعال(مشاور و روانشناس فوتبال) کپی با ذکر منبع آزاد است

اولین کانال تخصصی روانشناسی فوتبال در ایران @footballbrain

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *