آخرین اخبار : 

عدم پیشرفت محسوس ورزش های تیمی استان اردبیل

نوشته ای از روزنامه نگار ورزشی استان اردبیل امین موسوی در مورد علت و دلایل عدم پیشرفت و بهبود ورزش های تیمی در استان استعداد رور و نخبه اردبیل
ورزش اردبیل از دیرباز به دلایل مختلف که مهم ترین آن مالی و اقتصادی است ودر این یادداشت به آن اشاره کرده و توضیح خواهم داد ، نتوانسته در رشته های ورزشی تیمی به موفقیت های چشم گیری دست یابد . از مهم ترین دلایل این امر می توان به موارد زیر اشاره کرد :
1- عدم وجود کارخانه های تولیدی و شرکت های مهم تجاری یکی از مشکلاتی که رشته های تیمی ورزشی در استان اردبیل با آن روبه رو هستند عدم وجود شرکت ها و کارخانه های مهم تولیدی در جهات حمایت و اسپانسرینگ از آنها هستند. متاسفانه استان اردبیل از نبود این چنین شرکت های بزرگی رنج می برد که این مشکل همچنین باعث به وجود آمدن بیکاری وعدم توسعه صنعتی استان نیز شده است . نمونه موفقیت آمیز در رشته های تیمی ورزشی در این زمینه ، شهرهای اصفهان و تبریز و اهواز هستند که با وجود حمایت ها کارخانه های بزرگ صنتی و اسپاسرینگ شرکت های تولیدی بزرگ توانسته اند در رشته های ورزشی حرفه ای و همگانی، باشگاه داری انجام داده و به موفقیت های زیادی دست یابند .

پیشرفت استان اردبیل در ورزش

شاید استان اردبیل در مقام مقایسه با شهرهای ذکر شده نباشد اما شرکت های متوسط و کوچک با سرمایه مالی خوب نیز وجود ندارد که بتوان بر حمایت مالی و سرمایه گذاری آن ها تکیه و تاکید کرد .نمونه واضح در این زمینه را می توان به ( تیم داری شهرداری اردبیل که یک نهاد نیمه دولتی و نه خصوصی محسوب می شودکه نتوانست در این چند سال از اسپانسرها برای حمایت حتی بر روی پیراهن بازیکنان باشگاه ها بهره ببرد ) در سطح فوتبال کشور را اشاره کرد که بعد از 3 سال و با توجه به بخش نامه وزارت کشور مبنی بر عدم تیم داری حرفه ای ، امسال تیم بزرگسالان خودش را واگذار کرد !

تنها شرکت ها و کارخانه هایی وجود دارند که ریسک سرمایه گذاری و اسپاسرینگ در چنین مواردی را به دلیل عدم سودهی و مسایل دیگر را انجام نمی دهند .به گفته بهتاج مدیرکل ورزش و جوانان استان اردبیل ورزش های تیمی ورزشی در اردبیل به دلیل صنعتی نبودن اردبیل با مشکل بزرگ روبه رو هستند. هم چنین فلاحی رئیس هیات والیبال استان اردبیل با تاکید برعدم کارخانه و بنگاه های صنعتی در استان اردبیل ، ادامه این روند را به ضرر ورزش استان و علی الخصوص ورزش های تیمی استان دانست .این مشکل بزرگ به دلیل کمتر توسعه یافتگی استان اردبیل و عدم وجود کارخانه های بزرگ صنعتی و هم چنین عدم سرمایه گذاری شرکت ها و کارگاه های موجود در سطح استان هم چنان وجود دارد و به نظر می رسد فعلا قابل حل نباشد ! ادامه دارد …
امین موسوی / روزنامه نگار ورزشی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *