آخرین اخبار : 

سگ کشی شهرداری ها و برخورد با این معضل بزرگ اجتماعی

در خصوص بایدها و نبایدهای برخورد با سگهای ولگرد و خیابانی، چگونه باید با سگهای شهری برخورد کرده و با آنها رفتار کرد.

ایا انسانها میتوانند هر کاری که دلشان میخواهند را با سگها انجام دهند یا محدودیت هست . قانون و شرع در این باره چه می گوید . اینها سوالاتی است که باید به همه آنها پاسخ داد.

انسان مسلمانی که ریختن خون هر موجود بیگناهی را بزرگترین گناه خود می‌داند، چگونه می‌تواند بدون هیچ گونه واهمه و ابایی عامل کشتار حیوانات معصوم و زبان بسته‌ای باشد که تنها گناهشان ساکن شدن در محدوده شهریست.

اخیرا مطالبی تحت عنوان ضرورت کشتار و معدوم‌سازی سگ‌های شهری بیان شده و بهترین راه و روش مقابله با افزایش جمعیت حیوانات شهری، کشتار آن‌ها اعلام گردیده است؛ گزارش زیر در خصوص بایدها و نبایدهای کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد و بهترین راه‌های مقابله با این مسئله است.

Image result for ‫سگ کشی ممنوع‬‎

اینکه در تمامی شرایط پایبند اصول اخلاقی بوده و خدمتگزار مردم باشیم و برای رفاه و آسایش مردم از انجام هیچ کاری دریغ نکنیم، امری کاملا قبول و مورد تأیید همگان است؛ اما تشخیص مرز یک اقدام کارشناسی شده صحیح با عمل نادرست و غیرانسانی یکی از بزرگترین آزمون‌های مسؤولان در انجام وظایف محوله است.

بسیاری از افراد در مواجهه با مشکلات و چالش‌های مختلف، سعی بر انتخاب یک راه ساده و آسان دارند که از لحاظ هزینه، زمان و سادگی راهی آسوده می باشد، به همین دلیل تنها راهکار مبارزه با افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد را معدوم‌سازی آن‌ها می‌دانند!

اینکه باید در برخی از مناطق در مقابل افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد راهکارهایی را ارائه داد امری قابل قبول می‌باشد، اما راه و روش انجام این کار بسیار مهم است؛ هر فرد و مسؤولی قبل از انجام وظایف شهروندی و اجتماعی خود باید این سؤال را از خود بپرسد که آیا این اقدام صورت گرفته مورد قبول خدا و وجدان بیدار انسانی نیز هست یا خیر؟

انسان مسلمانی که ریختن خون هر موجود بیگناهی را بزرگترین گناه خود می‌داند چگونه می‌تواند بدون هیچ گونه واهمه و ابایی عامل کشتار حیوانات معصوم و زبان بسته‌ای باشد که تنها گناهشان ساکن شدن در محدوده شهری است؟؟!!

سگ کشی ممنوع!

وجدان بیداری که در فطرت انسان‌های پاک‌نهاد و مسؤولیت پذیر است، مطمئنا مخالف هرگونه آسیب، آزار و کشتار موجودات زنده خداوند خواهد بود.

با توجه به اینکه اهل بیت (علیهم‌السلام) نشان‌گر راه و باورهای صحیح به مردم هستند و روایات و سفارشات مختلفی در زمینه نیکی به حیوانات معصوم و زبان بسته خداوند بیان شده است، مطمئنا نحوه برخورد با سگ‌های ولگرد، پاک کردن صورت مسئله با از بین بردن سگ‌های خیابانی نخواهد بود.

بسیاری از اوقات این مسئله را فراموش می‌کنیم که حیوانات نیز حق زندگی داشته و انسان‌ها به بهانه اشرف مخلوقات بودن مجوز کشتار بیهوده و ظلم به آ‌ن‌ها را نخواهند داشت.

خوشبختانه کشتار سگ‌های شهری در اغلب کشورهای متمدن جهان به سبب بروز مشکلات بهداشتی، امنیتی، اخلاقی و بین‌المللی به فراموشی سپرده شده است و امیدواریم این موضوع در جامعه ما نیز عملیاتی و قابل اجرا باشد.

ایجاد پناهگاه و مراکز نگهداری موقت حیوانات و انجام بیهوشی و انتقال سگ‌ها به روستاها یا مناطق دوردستی که مورد تأیید کارشناسان باشد از جمله موارد و راهکارهای قابل ارائه در خصوص مقابله با سگ‌های شهری می‌باشد و آنچه که مسلم است کشتار و اذیت حیوانات به بهانه حضور در شهرها کاملا محکوم است.

, ,
  1. همه جانداران حق حیات دارن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *