آخرین اخبار : 

سکه های دوران اشکانیان به همراه عکس و توضیحات

علاقه مندان بسیار زیادی به سکه های عتیقه و سکه های دوران اشکانیان و ساسانیان داشته و دوست دارند با این نوع سکه ها بیشتر اشنا شوند.

سکه های دوران اشکانیان به هکمراه عکس و توضیحات کوتاه را در زیر این نوشته می خوانید. امیدواریم مفید واقع شود.

سکه سامانیان

سکه های جالب قدیمی

سکه قدیمی

سکه های اشکانی همانطوری که مستحضر هستید از دو رسم الخط یونانی و پهلوی اشکانی و از جنس نقره به نام ُابول و دراخما یعنی سکه های (درخمی، درهم) و دیگری از جنس برنز (کالکوی) شامل هستند که کوچکترین آن اندازه یک عدس به وزن نیم گرم و بزرگترین آن بیش از چهل گرم می باشد  و در این شکل توزیع می شوند.

در این سکه ها اما تنها یک مورد سکه های طلای اشکانی متعلق به ونن اول در یک حفاری در ارمنستان دیده شده است و ان بسیار مشخص هست سکه های نقره و برنز پادشاهان اشکانیان از زمان قدیم بود که از مهمترین و گرانبها ترین اسناد و مدارک تاریخ، فرهنگ و شاهکار هنری ایرانیان به حساب می آید و هم اکنون نیز محسوب می شود.

لازم بذکر است که بر روی سکه ها تصاویر حقیقی شاهان اشکانی به زیبایی دیده می شود و در انها به وفور از این تصاویر یافت می شود.

همچنین بر پشت سکه های برنزی اشکانی که از تنوع شگفت آوری برخوردار است به علت آزاد اندیشی و دموکراسی مهوری این خاندان معظم  که دیده میشد و به صورت بسیار جالبی مشخص گشته بود مظاهر و نشانه های مذهبی و فرهنگی نقاط مختلف این امپراتوری پهناور را به خوبی انعکاس داده است. چون شاهان دست نشانده و حاکمان هر ایالت اختیار داشتند بر اساس باورهای مذهبی و دینی و اعتقادی حاکم بر زمان  و عقاید و فرهنگ مردم آن دیار مبادرت به ضرب سکه نمودهاند و لازم بذکر است که در بین اقشار مختلف مردم کاربرد داشته و از لحاظ تصاویر و مضامین بسیار متنوع هستند. عکسهایی از این سکه ها را ببینید

, , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *