آخرین اخبار : 

بیوگرافی و زندگینامه هنری سعاد ماسی ترانه سرا

سعاد ماسی” خواننده، ترانه‌سرا و گیتاریست الجزایری، (۲۳ آگوست ۱۹۷۲) در یک خانوادهٔ شش نفرهٔ روستایی و فقیر متولد شد.

او با تشویق‌های برادرش به سمت موسیقی آمد و به نواختن گیتار و آوازخوانی مشغول شد.

با سعاد ماسی بیشتر اشنا شوید

جنگ داخلی الجزایر و فضای خفقان‌آور سیاسی در دوران نوجوانی و جوانی ماسی، تاثیر زیادی بر فعالیت‌های هنری اش داشت.
او اوایل دههٔ نود، به گروه موسیقی آتاکور پیوست که با الهام از گروه‌های راک همچون لد زپلین و یوتو،ترانه‌های سیاسی می خواندند. ماسی با این گروه هفت سال پربار را با یک آلبوم موفق و دو ویدیوکلیپ محبوب پشت سر گذاشت. ولی آتاکور به زودی بخاطر تم سیاسی ترانه‌هایش تهدید شد٬ تا جایی که خانم ماسی برای مدتی مجبور بود با موهای کوتاه و به شکل مردان در اماکن عمومی ظاهر شود، و نهایتا هم در ۱۹۹۹ مجبور به ترک آتاکور و مهاجرت به پاریس شد.

ماسی در همان سال اول عزیمت به فرانسه،به اجرا در فستیوال Femmes d’Algerie (زنان الجزایری) دعوت شد.

بیوگرافی سعاد ماسی

اجرای او مورد توجه سرمایه‌گذاران شرکت Island Records قرار گرفت و منجر به بستن قرارداد تهیهٔ موسیقی شد. در ژوئن ۲۰۰۱ ماسی نخستین آلبوم سولوی خودش را با نام “راوی” منتشر کرد که وب‌گاه “آل‌میوزیک” آن را قابل مقایسه با موسیقی فولک دههٔ ۶۰ آمریکا دانست. ترانه‌های آلبوم که اغلب به زبان فرانسوی و عربی است، در فرانسه محبوب شد و سال ۲۰۰۲ ماسی نامزد دریافت جایزهٔ بهترین خوانندهٔ تازه‌کار سال شد.

اما ترانه ی انتخابی از آلبومی ست به نام “مسک‌الیل” که سال ۲۰۰۵ منتشر شد و بیشتر حول عشق و فراق است. ماسی برخی از ترانه‌های این آلبوم را با خواننده‌های دیگر از جمله “دبی تور” و “رباح خلفه” اجرا کرده است، او اگر چه تلاش کرده تا به اوضاع کشورش بپردازد اما خود را یک خواننده سیاسی نمی داند و میگوید:
“من نمیخواهم سخنگو باشم و ترجیح می دهم از عشق و صلح بخوانم.”

منبع کانال تلگرام @Absurdmindsmedia

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *